October 1, 2020

afrispa

Epicurean computer & technology

Alfred State Higher education congratulates area grads – News – The Night Tribune

ALFRED — Close to 840 two- and 4-calendar year degree candidates gained diplomas from Alfred State College in May possibly, the college or university just lately declared. Affiliate and baccalaureate degrees ended up awarded in fields of agriculture, health and fitness, business, vocational, and engineering technological know-how, as nicely as the arts and sciences.

The next pupils from the area have been between the college students getting degrees:

Steuben County

Arkport

Zachary Briggs, Biological Science Steven Crosson, Elec Disadvantages & Maintenance Electrician Alexandria Dennis, Human Services Administration Dustin Dieter, Mechanical Engineering Tech Catherine Karns, Nursing (AAS/BS) Harley Lippincott, Automotive Provider Technician Matthew McCarthy, Business Administration Mackenzie Plank, Nursing (AAS) Caelan Smith, Nursing (AAS) Emily Trentanelli, Business Administration Shauna Perkins, Technologies Administration.

Avoca

Baleigh Porter, Radiologic Technological know-how Danielle Seratt, Nursing (BS).

Canisteo

Thomas Casterline, Graphic and Media Structure Zachary Czerniak, Felony Justice Ryan France, Laptop or computer Facts Methods Jonathon Henry, Elec Drawbacks & Maintenance Electrician Benjamin Hjort, Surveying & Geomatics Eng Tech Katelyn Knight, Nursing (AAS) Sierra Mitchell, Inside Design and style Cora Murphy, Nursing (AAS) Bradley Powers, Automotive Services Technician.

Cohocton

Stacey Gill, Nursing (AAS) Kylie Miller, Agricultural Technological know-how Gregory Schwab, Automotive Support Technician.

Greenwood

Nicholas Burdick, Radiologic Technology Shane Davis, Community Administration Kendra VanFleet, Business Administration.

Hornell

Trevor Aldrich, Bldg Trades-Setting up Construct Cormac Banko, Economic Preparing Mackenzie Congdon, Lib Arts & Sci-Humanities Paige Dailey, Technological know-how Management Amanda Gardner, Interdisciplinary Research Andrew Giese, Welding Technologies Kelsi Giglio, Business Administration Ryan Gillette, Welding Technological innovation Sadie Heckel, Interdisciplinary Scientific tests Dustin Kinnaird, Bldg Trades-Building Construct Amaya Koczent, Nursing (AAS) Jessie Larue, Architectural Engineering Jessie Larue, Architectural Engineering Emily Noone, Radiologic Know-how Maxon OConnor, Bldg Trades-Making Construct Wade Olin, Mechanical Engineering Tech Matthew Smith, Bldg Trades-Setting up Build Patricia Smith, Nursing (BS) Kelly Uhler, Nursing (AAS) Hannah Wooden, Lib Arts & Sci-Social Science.

Jasper

Kolton Hawkins, Electronic Media and Animation Kevin Lapham, Laptop Engineering Technological know-how.

Rexville

Daniel Lewis, Agricultural Technological innovation.

Troupsburg

Steven Plaisted, Automotive Services Technician Katelyn Robinson, Particular person Reports.

Wayland

Kimberly Aaron, Nursing (AAS) Gage Butters, Heating Air flow & Air Cond Lily Coeny, Health care Management Benjamin Guest, Elec Negatives & Maintenance Electrician Patrick Hale, Lib Arts & Sci-Social Science Tristin Markel, Nursing (AAS/BS) Breanne Mehlenbacher, Nursing (AAS) Gabrielle Stanton, Nursing (AAS) Hailey Stephens, Business Administration.

Livingston County

Dalton

Katherine Gelser, Nursing (BS).

Dansville

Matthew Bennett, Architectural Technological innovation Bryce Chapman, Cyber Security Conner Cox, Agricultural Engineering Kelsey Farrell, Nursing (AAS) Kate Fox, Financial Setting up Erica Pragle, Nursing (AAS/BS) Alexis Hinds, Business Administration Ethan Mapes, Building Supervision Andrew Temperato, Architectural Engineering Jacob Wadsworth, Personal Scientific tests.

Nunda

Brian Hierl, Nursing (AAS) Lindsey Johnson, Nursing (AAS/BS) Caitlin O’Brien, Nursing (AAS) Tyler Powell, Heating Air flow & Air Cond Jeffery Putney, Architectural Technological innovation.

Allegany County

Alfred

Samantha Bowers, Human Providers Management Mhaleek Nicholls, Biological Science Janu Patel, Business Administration Kayana Webster, Human Services Management

Alfred Station

Kelsea Brubaker, Nursing (AAS) Laniqua Harmonson, Radiologic Technologies Brady Holmok, Culinary Arts Hannah Holmok, Health care Administration Garrett Small, Graphic and Media Style Brayanna Ormsby, Lib Arts & Sci-Social Science Kayla Porrazzo, Nursing (AAS) Cody Prince, Nursing (AAS/BS).

Alma

Nicholas Middaugh, Masonry.

Almond

Makenna McDonald, Human Expert services Christian Powell, Nursing (AAS) Samuel Warren, Lib Arts & Sci-Social Science.

Andover

Jillian Gregory, Electronic Media and Animation Brielle Studer, Felony Justice Emily Tyler, Unique Scientific tests.

Angelica

Josh Crego, Business Administration Dylan Lehman, Development Engineering Tech.

Belfast

Jessica Williams, Diagnostic Health care Sonography.

Belmont

Megan Hen, Nursing (AAS) Jacob Ermer, Machine Software Technologies Alexis Lombardo, Organic Science, Well being Sciences Bradley Marshall, Mechanical Engineering Tech Emily Musingo, Accounting Jordyn Pettit, Activity Administration Amber Sirline, Interdisciplinary Experiments.

Bolivar

Hunter Evingham, Unique Research Keegan Taylor, Heating Ventilation & Air Cond.

Canaseraga

Hannah Jepsen, Veterinary Technological know-how James Stephens, Electronic Media and Animation

Caneadea

Timothy Montanye, Heating Ventilation & Air Cond.

Cuba

Nolan Albert, Pc Information and facts Programs, Cyber Protection James Costanza, Sport Management Ayren Hewitt, Nursing (AAS) Brandon Thompson, Pc Details Programs.

Fillmore

Caylen Bedow, Veterinary Technology Samantha Dersam, Business Administration Brayton Frazier, Surveying Engineering Tech Jeffrey Stann, Autobody Maintenance Erica Washburn, Welding Technological know-how.

Friendship

Samantha Burgio, Culinary Arts Amanda Densmore, Veterinary Technology Lacie Hint, Pc Information Methods.

Houghton

Cara Ando, Agricultural Technological innovation.

Small Genesee

Leanna Krisher, Graphic and Media Design and style Leanna Krisher, Architectural Technological innovation.

Richburg

Trevor Button, Major Equip T & D Technician.

Scio

Brittany Clark, Health care Management Ethan Graves, Hefty Products Operations Philip Moore, Significant Equip T & D Technician Kaylee Stenstrom, Agricultural Engineering.

Wellsville

Taylor Bell, Diagnostic Medical Sonography Amy Campbell, Nursing (AAS) Simon Case, Biological Science Bridget Christman, Human Products and services Administration Molly Cole, Economical Planning Dorothy Fenske, Human Companies Administration Stephen Gonzalez, Digital Media and Animation Toni Kling, Veterinary Engineering Anthony Koller, Elec Drawbacks & Upkeep Electrician Bryce Very low, Business Administration Colin Meyers, Business Administration Ashleigh Miller, Human Providers Shannon Mountain, Nursing (AAS) Trey Piscitelli, Welding Technological know-how Noah Stevens, Autobody Repair Rebecca Stevens, Culinary Arts: Baking Prod & Mgmt Brianna Teribury, Human Products and services Alexis Wight, Lib Arts & Sci-Adolescent Ed Steve Williams, Computer system Information and facts Techniques.